Статьи об отдыхеВсе подрядРемонт и строительство
Електропроводка у квартирі, кабель і провід для проводки
У цій статті ми розглянемо, як правильно здійснити підключення електропроводки у квартирі.
Проектування електропроводки
Якщо у вас немає проекту електропостачання квартири, то перед початком електромонтажу необхідно виконати план-схему та на ній розмітити:
- силові розетки загального призначення;
- силові розетки або точки підключення потужного обладнання, яке безперервно експлуатується довгий час: духова шафа, варильна панель, кондиціонери, пральна машина;
- вимикачі та освітлювальні прилади;
- слаботочні розетки: комп"ютерні, телефонні, телевізійні;
- розподільчий щиток.
Крім того, необхідно спроектувати розподільний щит. З"ясуємо необхідну кількість захисно-комутаційної апаратури та її номінали:
- вступний автоматичний вимикач. Номінальний струм залежить від допустимого розрахункового навантаження. Далі поговоримо про комплектацію щита для квартир із електричними плитами.
- вступне протипожежне ПЗВ на струм до 300 мА. Необхідно, щоб номінальний струм пристрою перевищував номінал вступного автоматичного вимикача.
- захист від перенапруги. У нашому випадку – реле контролю напруги. У квартирах слід планувати окремі лінії живлення штепсельних розеток житлових кімнат, освітлення, штепсельних розеток потужних електроприймачів.
- групи освітлення. Захист груп освітлення здійснюється за допомогою автоматичних вимикачів.
- розеткові групи. В якості захисту розеткових груп можна використовувати комбіновані пристрої із захистом від перевантаження та струмів витоку з диференціальним струмом, що відключає, до 30 мА.
- духова шафа та варильна панель.Для правильного розрахунку заздалегідь визначте потужність даних пристроїв.
В якості прикладу візьмемо варильну панель 4-комфоркову потужністю 4,8 кВт і духову шафу потужністю 1,8 квт. Для їх захисту використовуємо автоматичні вимикачі на струм 25 та 10А відповідно. Щоб уникнути ураження електричним струмом, на цю групу підключаємо загальне ПЗВ з диференціальним струмом, що відключає 30 мА.
- Пральна машина. Захист даної лінії здійснюється за допомогою комбінованих пристроїв із захистом від перевантаження і струмів витоку з диференціальним струмом, що відключає, до 30 мА.
- Кондиціонери. Для захисту цих ліній необхідно заздалегідь вибрати модель і дізнатися, яка її потужність. Наочний приклад – кондиціонер для кімнати площею 25 м2. Для такої кімнати підходять кондиціонери потужністю до 1 кВт, тому для захисту можна використовувати автоматичні вимикачі струму 10А.
- Нульові клеми.
Після цього вважаємо кількість модулів, щоб підібрати розмір корпусу щита:
- Вхідний автоматичний вимикач – один модуль.
- Протипожежне ПЗВ – два модулі.
- Реле контролю напруги – три модулі.
- Автоматичні вимикачі для освітлення – чотири штуки по одному модулю.
- Дифавтомати для розеткових груп – чотири штуки по два модулі.
- Автоматичний вимикач для варильної панелі – один модуль.
- Автоматичний вимикач духової шафи - один модуль.
- Захисне ПЗВ варильної панелі та духової шафи - два модулі
- Дифавтомат для пральної машини – два модулі.
- Автоматичний вимикач для кондиціонерів – два модулі.
- Клеми – дві штуки по півмодуля.
Виконавши додавання, отримуємо 27 модулів. Стандартні щити виготовляються на 24, а потім 36 модулів. Вибираємо останній варіант. Зауважимо, що рекомендується завжди купувати щит із 20% запасом.
Далі визначимося з типом кабелю та перетином жил для різних груп та відзначимо їх на план-схемі.
Кабелі для силових ліній підбираються, виходячи з наступного принципу:
- Розеткові групи загального призначення – трижильний кабель із жилами перерізом 2,5 мм2 (наприклад, OLFLEX® FLAT RU нг(А)-LS 3G2.5).
- Висвітлення – трижильний кабель з жилами перетином 1,5 мм2.
- Кондиціонери – трижильний кабель з жилами перетином 2,5 мм2.
- Варильна панель. Якщо потужність майбутньої варильної панелі заздалегідь не відома, необхідно використовувати трижильний кабель з перетином жил 6 мм2.
Якщо з обладнанням визначилися, то перетин підбирається виходячи з максимального навантаження. Наприклад, візьмемо варильну панель 4-комфоркову потужністю 4,8 кВт. Для її підключення можна використовувати трижильний кабель із перетином жил 4 мм2.
Духова шафа - трижильний кабель з жилами перетином 2,5 мм2.
Також необхідно підібрати кабелі для слаботочних ланцюгів:
- кабельне телебачення – коаксіальний кабель з хвильовим опором 75 Ом.
- локальна мережа (інтернет) – кабель типу «вита пара» категорії 5e або 6.
Останнім, але не менш важливим, є вибір способу прокладання та підрахунок необхідної кількості кабелів та супутніх матеріалів. Так як в багатоквартирних будинках нової будівлі не дозволяється виконувати в стінових панелях горизонтальні штроби, то провести прокладку кабелів можна по стелі або стяжці підлоги. Прокладку кабельних ліній по стелі рекомендується виконувати, якщо планується монтаж натяжних або гіпсокартонних стель. Якщо таких стель не планується, то варто зупинитися на варіанті з прокладкою електропроводки в стяжці підлоги.
Після цього необхідно прорахувати довжини кабельних ліній із запасом для з"єднань та відгалужень кабелів, підключення електрофурнітури з урахуванням висоти її встановлення. Рекомендована висота установки вимикачів від 0,8 до 1,7 метрів від підлоги. Розетки розміщуємо на висоті, зручній для приєднання до них електричних приладів, залежно від призначення приміщень та інтер"єрних рішень, але не вище за один метр. Також необхідно порахувати довжину гофрованої труби та кількість монтажних коробок.
Попередні роботи
При прихованій проводці в стяжці підлоги необхідно заздалегідь укласти звукоізоляційний матеріал, армуючу сітку, виконати розмітку для подальшого виготовлення вертикальних штроб та отворів під монтажні коробки. Після цього виконуються вертикальні штроби та вирізаються отвори для встановлення монтажних коробок, а також для подальшого підключення світильників.Для виконання з"єднань необхідно вибирати монтажні коробки глибиною 60 мм, тому варто заздалегідь передбачити отвори такої глибини.
Електромонтажні роботи
Простягаємо кабелі для живлення відповідних груп та електрообладнання в гофрованій трубі та маркуємо їх бирками, потім укладаємо та фіксуємо на підлозі. Також виконуємо прокладання кабелів у штробах до місць встановлення підрозетників та освітлювальних приладів.
Виконавши прокладку та фіксацію кабелів, виконуємо встановлення щита в нішу, зачищення та підключення жил кабелів до відповідних захисно-комутаційних апаратів та клем, заливка стяжки. Потім виконуються оздоблювальні роботи. Далі за потреби проводиться з"єднання жил кабелів, підключення силових та інформаційних розеток, вимикачів. Встановлюються лицьові панелі на механізми та декоративні рамки, а також підключаються освітлювальні прилади.
Бажаєте краще поняття, як підключити електропроводку? Дивіться докладне та зрозуміле відео, розміщене на початку статті!
Отзывы: Електропроводка у квартирі, кабель і провід для проводки
|
|
|
|
Добавление нового отзыва
Отзыв будет размещён после проверки модератором.
|
|
|
|
|
предыдущая статья: Посуточный прокат отбойных молотков в Виннице следующая статья: Гипсовая лепнина и декор
|